Michal, 27 rokov

Bicykel: horský a malá skladačka

Kedysi som sa bicykloval len málo — maximálne na hrádzu, aj to nie celú. Viac bicyklovať som začal, keď som si uvedomil, že budem denne hodinu cestovať — dochádzať do práce. Polhodina tam, polhodina späť — došlo mi, že môžem miesto sedenia v buse túto hodinu využiť a “zadarmo” športovať.

Možno, že mi zo začiatku trvala cesta o čosi dlhšie ako busom, ale to mi až tak nevadilo. Keď sa mi chcelo, šiel som bikom, keď nie, napríklad ak bola zima alebo zlé počasie, šiel som busom.

Vtedy som mal len nejaký bicykel od kamaráta, ktorý ho už nepoužíval. Ale na hrádzu a jazdenie do roboty mi aj to bohate stačilo. Časom ma bikovanie chytilo a videl som, že bike využívam, tak som si kúpil neskôr lepší bicykel a začal som jazdiť aj inde — dlhšie trasy, do hôr, a podobne.

Bikovanie je pre mna výzvou, ako sa niekam dostať čisto použitím vlastnej sily. Verili by ste, že sa v pohode dá ísť aj k moru? Je to vlastne o slobode a nezávislosti. A popri tom ma teší, že je to aj “eko”, často rýchlejšie než MHD a lacnejšie ako

auto. A zdravé;)