Ako jazdiť v mase?

Critical Mass je voľná cyklojazda bez konkrétnych organizátorov. Preto sa spoliehajte hlavne na vlastný zdravý úsudok a jazdite v obkolesení iných cyklistov opatrne a zodpovedne.

Ako jazdiť bezpečne?

  1. Bicykel by mal byť pripravený na jazdu, vrátane zvončeka, odraziek a predného a zadného svetla.
  2. Critical Mass nie sú preteky, jazdíme preto kľudným tempom a bez prudkých zmien smeru (ak máš tachometer, snaž sa držať okolo 16 km/h, čo je optimálna rýchlosť pre skupinu potvrdená skúsenosťami).
  3. Jazdi s ohľadom na ostatných účastníkov Masy. Udržuj bezpečný odstup od ostatných cyklistov (cca 1 meter)
  4. Jazdi s ohľadom na všetkých účastníkov cestnej premávky vrátane áut a rešpektuj chodcov (pokiaľ to nie je potrebné, tak nejazdi po chodníku). Chodcom na prechode zastav, neblokuj vozy MHD pokiaľ je na ceste viac ako jeden pruh.
  5. Na červenú vždy zastav, nejazdi v protismere
  6. Signalizuj rukou včas zmenu smeru jazdy vpravo alebo vľavo. Ak chceš zastať, zdvihni ruku kolmo nahor ako signál stop.
  7. Keď sa skupina roztrhne na semaforoch, počkaj ostatných cyklistov na vopred dohodnutom bezpečnom mieste s ostatnými cyklistami. Masu sa snažime udržiavať podľa možnosti celistvú.
  8. Keďže nás je niekoľko sto, zaberáme iba jeden jazdný pruh.
  9. Ak sa rozhodneš korkovať pre plynulý prejazd skupiny cyklistov, robíš tak tiež na vlastnú zodpovednosť.

Korkovanie – áno či nie?

Korkovanie - originálny nákres z roku 1992
Originálny nákres z roku 1992 vysvetľuje korkovanie

Korkovanie (z angl. corking) znamená zablokovanie cesty skupinou cyklistov tak, aby autá nemohli roztrhnúť skupinu cyklistov na Critical Mass. Zvyčajne sa korkovanie robí v prípade prechádzania väčšej skupiny pri krátkej zelenej na semaforoch alebo pre blokovanie výjazdu áut z vedľajšej cesty medzi cyklistov.

V niektorých mestách je korkovanie súčasÅ¥ou Critical Mass a cyklisti robia “bike lift” (zdvihnutie bicyklov nad hlavu), vytvárajú cyklón (krúženie dokola na križovatke) alebo “die-in” (ľahnutie si na vozovku symbolizujúce zranenia a smrÅ¥ cyklistov pri nehodách).

Korkovanie je aj v komunite pravidelných účastníkov jázd Critical Mass veľmi kontroverzným fenoménom. Ak sa rozhodneš korkovať, robíš tak na vlastnú zodpovednosť. Nezabudni tiež, že korkovanie má zmysel, iba ak sa k tebe pridajú viacerí cyklisti.